Subota, Veljača 23, 2019
Prijava

Prijava

Korisničko ime *
Lozinka *
Zapamti me

Evanđelje života - Zaključak

  • Ponedjeljak, 27 Listopad 2014 00:00
  • Napisao/la  uredništvo

U zaključku enciklike Evangelium Vitae papa Ivan Pavao II. vraća nam pozornost na Gospodina Isusa, "Dijete rođeno za nas" (usp. Iz 9,5). On je svojom smrću postao izvor vječnoga života.  Osoba najuže povezana s Evanđeljem života jest Blažena Djevica Marija. Kada je Marija dala svoj pristanak na poruku arkanđela Gabrijela postala je Majka utjelovljene Riječi koja je spasila ljudski život od vječne smrti. Ona je Majka života od kojega svi žive. Crkva vidi u Mariji "neusporedivi uzor" kako život treba dočekati i brinuti se za njega (102).

Knjiga Otkrivenja govori o velikom znamenju, trudnoj ženi odjevenom suncem (Otk 12). Taj prikaz simbolizira kako Mariju tako i Crkvu. Crkva, poput Marije, nosi Krista u sebi i nudi ga svijetu. Duhovno majčinstvo Crkve ostvaruje se samo kroz "porođajne boli" (103), u stalnoj napetosti součavanja vjernika sa silama zla. Kad su dijete Isusa donijeli u hram prorok Šimun prorekao da će Isus biti znak osporavan i da će mač probosti Marijino srce (usp. Lk 2,34-35). Proročanstvo se ispunilo na Kalvariji kad je Marija stajala uz križ svoga Sina. Marija postaje Majka Crkve, kada Isus kaže, misleći na svetog Ivana apostola kao na simbol svih vjernika: "Ženo! Evo ti sina!" (Iv 19,36). Marija je nova Eva, majka živih, majka svih vjernika.

Zmaj je stajao pred ženom čekajući da joj proždre dijete. Zmaj simbolizira Sotonu i sve sile zla suprotstavljene Kristu i njegovu Crkvu. To je zlo najprije bilo usmjereno protiv Marije zbog čega je bila prisiljena na bijeg u Egipat. Dijete je svaka osoba, pogotovo svako nemoćno djetešce, čiji je život ugrožen. Preuzimajući naše ljudsko obličje Krist se je na neki način ujedinio sa svakom osobom. Zato je poučavao: "što god učiniste jednomu od ove moje najmanje braće, meni učiniste! (Mt 25,40). Stoga, odbacivanje ljudskog života u bilo kojem obliku zapravo je odbacivanje samog Krista (usp. 104).

Budimo ispunjeni nadom, jer će u konačnici kultura smrti biti poražena. Krist je gospodar svih događaja u povijesti. On ima moć nad životom i smrću. Život i smrt se bore, ali je Krist svojim uskrsnućem pokorio sile smrti. Marija nam je znak nade i utjehe dok putujemo prema nebu gdje više neće biti patnje i smrti (usp. 105).

U svojoj završnoj molitvi papa se obraća Mariji, Majci živih povjeravajući joj stvar [spor, slučaj] života. Osobito je poziva da pogleda na nerođenu djecu koja su u opasnosti od abortusa, siromahe, žrtve nasilja te starije i bolesne koje se ubija iz lažnog sažaljenja. Moli da svi vjernici u Krista učituju slavu Božja te da zajedno sa svim ljudima dobre volje izgrađuju uljudbu istine i ljubavi. To je molitva koju bi svakodnevno trebali moliti svi koj cijene ljudski život.

Pročitano 1171 puta Poslijednja izmjena dana Ponedjeljak, 27 Listopad 2014 10:55
Više u ovoj kategoriji: « Evanđelje Života 4. dio

Molitveni susreti - teme

Pronađite nas na facebooku

moncler outlet online piumini moncler outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet bologna golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet kate spade outlet coach outlet michael kors outlet