Utorak, Siječanj 23, 2018

Obiteljski pastoral

• Srijeda, 02 Travanj 2014 00:00

Na našem četvrtom susretu iz serije Familiaris Consortio obraditi smo temu 'Obiteljski pastoral'.

U današnjem modernom društvu gdje se proklamira misao da život završava ondje gdje brak počima vrlo je bitno shvatiti da zanimanje i briga crkvene zajednice za bračni i obiteljski život, za njegovu kvalitetu i zdravlje, pripada samom poslanju Crkve. Služeći čovjeku, ona služi Kristu. Upravo radi toga i Crkva u Hrvatskoj želi domisliti i organizirati sustavni pastoral braka i obitelji i istodobno pružiti ruku suradnje svim ljudima dobre volje te društvenim strukturama u zajedničkom promicanju vrednota i dobrobiti braka i obitelji u hrvatskom društvu.

Susret smo počeli samom definicijom pastorala koji predstavlja mnogoliki rad crkvene zajednice potaknut Duhom Svetim, za ostvarenje Božjega nauma spasenja u vremenu, u odnosu prema čovjeku i njegovoj povijesti, u okviru stvarnih životnih okolnosti. Po naravi taj pojam ima oznaku djelovanja, izričito izražava zahtjeve koji su u svezi s konkretnim ili praktičnim te se ne gubi u apstraktnim stvarima, nego je nešto što je dijelom stvarnog tijela ljudskoga i crkvenoga života.

Priložena prezentacija donosi kratak uvid u smjernice djelovanja obiteljskog pastorala i govori o sljedećim aspektima:

1. Etape obiteljskog pastorala
  2. Struktura obiteljskog pastorala