Srijeda, Listopad 24, 2018
Prijava

Prijava

Korisničko ime *
Lozinka *
Zapamti me

Kako je Bog promijenio moj život?

  • Utorak, 08 Travanj 2014 00:00
  • Napisao/la  Ivana Stanković

Na pitanje:“Kako vi doživljavate enciklike i dokumente kojima Crkva tumači uvijek izazovna pitanja o spolnosti, braku, obitelji, roditeljstvu...?“ imala sam potrebu ispričati svoje iskustvo.

Spadam u obraćenike i to one kojima se život zaokrenuo za 360' nakon što su osvijestili svoj propust. Potječem iz katoličke obitelji, ali samo na papiru, moji nisu bili praktični vjernici, više bih nas mogla okarakterizirati kao neke tradicionaliste. Moj vjerski odgoj je zastao još u osnovnoj školi, klasično nakon sakramenta Krizme. Roditelji liberali su me naravno pustili da u srednjoj školi odaberem etiku i da na taj način širim svoj horizont. Iako kao obitelj nismo imali tabu tema, baš se i ne sjećam da smo uopće razgovarali o spolnosti, o tome što je u redu, a što ne, o kontracepciji i sl. U školi sam iz biologije pokupila osnove da uopće znam što su ženski ciklusi i kako dolazi do oplodnje, a nakon srednje škole odgojni proces je nastavila ginekološka ambulanta, mediji i društvo. Uopće niti u peti nisam sumnjala da bi mi doktorica mogla ponuditi nešto što nije u redu?!? Negdje duboko u meni je tinjao mali crv sumnje jer sam po medijima (koji su također na listi mojih edukatora) uvijek mogla pročitati i čuti da je Crkva oštro protiv kontracepcije, pilula, spirala, prekinutih snošaja i sl. I zbog toga sam imala taj crvić sumnje da možda to što doktori i društvo nude ipak i nije baš skroz u redu, ali 21. je stoljeće, pa valjda doktori najbolje znaju što je u interesu mladih ljudi?!? Tim sam se ja vodila.

Kad sam se udala, već tada je bilo sasvim normalno onima koji me okružuju uključujući i mene samu reći da bi baš bilo super imati dvoje djece i još k tome da su curica i dečko. Nakon što mi se to i ostvarilo svi su mi rekli, dvoje i dosta! Znali su i komentirati, lako je djecu "napraviti", a tko će ih hraniti, gdje ćete živjeti, što ćete im moći pružiti? Pa zato i ima toliko sirotinje, jer ljudi o tome ne razmišljaju?!? U to vrijeme okupiralo me ono materijalno, hoćemo li imati za kredit, za režije, za jesti....i nakon nekoliko godina ispraznosti i tako monotonog načina života dogodio mi se odlazak u Međugorje. Poslije Međugorja, duhovna obnova kod patera Zvjezdana i ja počinjem čeznuti, tragati i učiti što je zapravo život i kako bi se on trebao živjeti. Trebalo mi je dobrih desetak godina da skinem okove stereotipa koji su me okruživali i da izbijem tu sliku „normalne“ obitelji iz glave (mama, tata i dvoje djece). Tu počinjem redovito odlaziti na misu i gledati oko sebe obitelji sa više djece i kako to "hendlaju" glatko, kako mi ne izgledaju niti siromašno, niti gladno, ni boso ni golo, već sretno! Uskoro  ulazim u molitvenu obiteljsku zajednicu naše Udruge. Svaki susret me obogaćuje i oplemenjuje i još više mi otvara oči za sve moje krive korake i odluke. Teme koje smo obrađivali, a tu poseban naglasak stavljam na „Teologiju tijela“ mijenja me iz temelja. To su teme koje su me potpuno oslobodile. Uvijek sam te i takve Crkvene zakone doživljavala kao neke zabrane. A sad kada sam upoznala kako stvari zaista stoje naučila sam da kada živiš po Božjem planu ti si uistinu sretan, zadovoljan, ispunjen i ostvaren, ti si zapravo tek tada SLOBODAN. Shvatila sam da toliko mogu ponuditi, a da sebično za sebe čuvam i svoje tijelo, svoju ljubav, kao da se mogu potrošiti.

Ne trebam niti spominjati kako sam drugačije počela gledati na supruga, kako sam počela uživati u bračnom životu i tako se dogodila naša treća trudnoća. Sa trećim djetetom ja tek tada počinjem djecu doživljavati kao dar. To dijete je prekretnica u našim životima i mi više nismo iste osobe. Nakon malo vremena, rodilo nam se i četvrto dijete, a sada sam trudna sa petim i nitko nije sretniji od mene! Nekako sam kroz mladost zaboravila na Boga i da nas Njegova providnost čuva i vodi i da On zna što nama treba prije nego mi to sami zaištemo i uvijek se nekako preko dragih ljudi i čudnih situacija pobrine da nam ništa ne fali. E da mi je ta spoznaja bila prije, ali dobro, za dobro nikad nije kasno, tako da mi je drago da sam tu gdje jesam, jer znam da ima mnogo ljudi koji žive kako sam ja živjela, a pokraj njih roleti cijeli život, a da ne upoznaju prave vrijednosti. Da sada mogu vratiti film unatrag desetak godina sigurno ne bi odabrala neke odluke koje ću nositi na duši čitav život, ali ovom spoznajom uz pomoć naše zajednice i kvalitetnih kateheza barem ću svojoj djeci moći otvoriti oči kad već meni nitko nije kada je za to bilo vrijeme.

Samo bi još nadodala (jer mislim da tekst dovoljno ne naglašava), da je zapravo naša zajednica zaslužna za troje novorođene djece. Za vrijeme tih trudnoća sam se naslušala razno raznih dobronamjernih savjeta, kako bi bilo pametno iz mojih zdravstvenih razloga (jer sam sve porode imala carskim rezom) prekinuti trudnoću na vrijeme. Pa onda pametni doktori u bolnici koji su me uvjeravali da je za moje dobro najbolje odmah prilikom carskog reza obaviti i sterilizaciju i da je to u mojem najboljem interesu. Da ne spominjem da nitko od društva, tzv. naših prijatelja i obitelji nije bio naklonjen toj ideji o proširenju naše obitelji. Pa opet čudom Božjim djeca su rođena zdrava, ja sam još živa, nisu gladni i imaju sve potrebno. Ne znam da li članovi moje zajednice shvaćaju odgovornost i dar koji nose? Vjerovatno niti ne znaju da spašavaju ljudske živote, a da uopće toga nisu svjesni!

Hvala ti Bože za dar života, hvala ti za ljude koji me okružuju i koji me uče da si na mome životnome putu Ti uvijek uz mene!

Pročitano 3049 puta Poslijednja izmjena dana Četvrtak, 01 Svibanj 2014 09:58

Duhovnost

Pronađite nas na facebooku

moncler outlet online piumini moncler outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet bologna golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet kate spade outlet coach outlet michael kors outlet