Srijeda, Siječanj 23, 2019
Prijava

Prijava

Korisničko ime *
Lozinka *
Zapamti me

Kad se mladić i djevojka vjenčaju u crkvi i nakon toga nemaju djece, da li je njihov brak valjan?

  • Subota, 25 Travanj 2015 00:00
  • Napisao/la  Uredništvo

Ako je to tako, onda ni jedan bračni par ne živi u valjanom braku dok se ne rodi prvo dijete, ali ta je tvrdnja besmislena. Svi mi znamo da je brak potpuno valjan čim se razmijene bračni zavjeti i čim se brak konzumira, što znači, nakon što supružnici imaju prvi spolni odnos. Osim kad jedan od supružnika već od ranije ima djecu, svaki novi bračni par započinje brak bez djece. Poslije nekog vremena, u većini slučajeva, dođe dijete. No, dok se dijete ne začme i ne rodi, muž i žena ne mogu biti sigurni da će imati dijete, ma kako ga oni silno željeli. Možda i ne znaju da zbog nekog medicinskog razloga ne mogu imati djecu.
Prema tome, ova je tvrdnja u određenom smislu točna. Ako mladoženja i mlada nemaju djece zato što već od samog početka braka nisu kanili imati djecu, njihov brak nije valjan, ne zbog toga što nemaju djece, nego zato jer nisu udovoljili zahtjevima sakramentalnog braka. Brak ima dva aspekta, on istovremeno sjedinjuje supružnike i omogućuje im da začnu dijete. Čovjek i žena združuju se u svetoj ženidbi. Oni sami sklapaju brak, svećenik je samo glavni svjedok Crkve. Nakon što na prikladan način iskažu svoj pristanak, oni su vjenčani. Pristanak nužno obuhvaća otvorenost prema dobrima što ih donosi brak, kako prema onima koja se odnose na sjedinjenje supružnika (bit će njih dvoje jedno tijelo), tako i prema onima koja se odnose na rađanje djece (plodite se i množite). Ako ta otvorenost ne postoji, pristanak na brak je nepotpun i brak nije sakramentalan. Iako takvi ljudi žive zajedno, oni zapravo nisu pravi muž i žena jer nisu u braku.
Neki ljudi misle da muž i žena nisu pravi katolici ako nemaju mnoštvo djece. Djeca su, razumije se veliki blagoslov i prekrasno je vidjeti obitelji s brojnom djecom. Međutim, ne može svaki bračni par imati mnogo djece, a neki ne mogu imati ni jedno dijete. Valjanost braka i vrijednost muža i žene kao katolika ne mjeri se brojem potomaka. Kao što je kazao papa Pavao VI u svojoj enciklici Humanae vitae 1968., svaki brak mora biti otvoren prema novom životu i to je sve što Bog od nas zahtijeva. Otvorenost prema životu znači da je kontracepcija uvijek veliko zlo i da ona nikad nije moralno ispravna. Ipak, ako postoje ozbiljni razlozi (kao što je primjerice loše zdravstveno stanje majke), roditelji mogu ograničiti broj djece uzdržavajući se od spolnih odnosa u skladu s prirodnim ciklusom plodnosti žene, ali to ne eliminira otvorenost prema životu kao što je to, primjerice, slučaj kod kontracepcije.

Božji blagoslov

Pročitano 1320 puta Poslijednja izmjena dana Ponedjeljak, 04 Svibanj 2015 05:53

Duhovnost

Pronađite nas na facebooku

moncler outlet online piumini moncler outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet bologna golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet kate spade outlet coach outlet michael kors outlet