Subota, Veljača 23, 2019
Prijava

Prijava

Korisničko ime *
Lozinka *
Zapamti me

Šalje li Crkva ljude u pakao, ekskomunicirajući ih?

  • Ponedjeljak, 09 Veljača 2015 00:00
  • Napisao/la  Uredništvo

Ni govora! Samo Bog može nekog osuditi na pakao. Crkva to ne može, i ni jedan katolik nikada nije ustvrdio da ona to može. Uloga je Crkve pomoći ljudima doći u raj, a ona to čini naučavajući i čisteći od grijeha. Naravno, ljudi se katkad ne obaziru na učenje Crkve i odbacuju milost. Ako tako postupaju i zbog toga završe u paklu, to je zato što su to sami odabrali.
Ekskomunikacija je kazna kojom Crkva isključuje iz zajednice vjernika javnog grešnika ili nekoga tko se grubo ne pokorava crkvenom nauku. To ne znači da takva osoba prestaje biti kršćanin. Svrha je ekskomunikacije upozoriti čovjeka da može izgubiti dušu ako se ne pokaje.
I danas vidimo primjere ekskomunikacije. Godine 1953. neki su kineski biskupi zaredili nove biskupe bez odobrenja pape Pia XII. Biskupi koji su zaredili te biskupe, kao i zaređeni biskupi, ekskomunicirani su u skladu s odredbom kanonskog prava, prema kojoj se biskupsko zaređenje može obaviti samo uz papino odobrenje. Spomenuti novi biskupi bili su zaređeni za Kinesku domoljubnu crkvu, koja je bila izdanak Katoličke crkve pod kontrolom vlade. Ostali kineski biskupi ostali su vjerni Rimu i zbog toga su dospjeli u zatvor - bila je to kazna za vjernost crkvenoj vlasti.
Godine 1998. nadbiskup Marcel Lefebvre zaredio je nove biskupe koji su trebali voditi vjersku zajednicu čiji je on bio utemeljitelj. Ova su zaređenja obavljena protiv želje pape Ivana Pavla II., pa su nadbiskup Lefebvre i trojica novih biskupa automatski ekskomunicirani. I u ovom i u kineskom slučaju ti ljudi nisu ekskomunicirani zato što su krivo naučavali, nego zbog toga što su pokazali grubu nepokornost.
Danas se ekskomunikacija koristi vrlo rijetko. Istina, nekada se ta mjera često koristila, pa je Tridentski koncil upozorio biskupe da budu obazriviji u njezinoj primjeni. Ovaj je koncil istaknuo da se ekskomunikacija mora provoditi što manje. Njezina je svrha vratiti tvrdoglave prakticiranju vjere i poslušnosti. Ako se ekskomunikacija grubo upotrebljava, ona neće biti tako djelotvorna i može učiniti više štete nego koristi.
A sada prijeđimo na zaključak. Kad je Pavao rekao: »Ali kad bismo vam mi, ili kad bi vam anđeo s neba navješćivao neko evanđelje mimo onoga koje vam mi navijestimo, neka je proklet!« (Gal 1,8), on nije te ljude osudio na pakao. On je takvog čovjeka nazvao lažnim učiteljem. Kad Crkva, službenom odlukom koju usvoji na koncilu, poprati tu odluku anatemom, ona čini isto što je učinio i Pavao. Drugim riječima, ona kaže: »A svatko tko uči drukčije, lažni je učitelj.« Ona time nikoga ne osuđuje na pakao.

Pročitano 1378 puta Poslijednja izmjena dana Petak, 27 Veljača 2015 17:43

Duhovnost

Pronađite nas na facebooku

moncler outlet online piumini moncler outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet bologna golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet kate spade outlet coach outlet michael kors outlet