Subota, Veljača 23, 2019
Prijava

Prijava

Korisničko ime *
Lozinka *
Zapamti me

Hoće li katolici koji istupe iz Crkve dospjeti u pakao?

  • Utorak, 17 Veljača 2015 00:00
  • Napisao/la  Uredništvo

Neki hoće, a neki neće. Ne znamo koliko će biti jednih, a koliko drugih, no istupanje iz Crkve uvijek je gruba pogreška.
Pogledajmo najprije što je to što nekoga čini pripadnikom Crkve. Papa Pio XII. sažeto je to izrazio u svojoj enciklici Mystici Corporis Christi (O Mističnom tijelu Kristovom), 1943.: »Istinskim članovima Crkve mogu se smatrati samo oni koji su preporođeni u vodi Krštenja, koji ispovijedaju jedinu istinsku vjeru, i koji se svojim vlastitim nesretnim činom nisu odvojili od Tijela ili koji su zbog veoma teških grijeha bili odvojeni od njega od zakonitih vlasti.«
Prema tome, tri stvari označuju pravog katolika: (1) valjano primanje sakramenta krštenja, (2) ispovijedanje katoličke vjere i (3) sudjelovanje u zajedništvu Crkve. Time on potpada pod trojako poslanje Crkve: svećeničko (krštavanje), naučiteljsko (ispovijedanje vjere) i pastirsko (poslušnost crkvenoj vlasti).
Krštenjem je u vašu dušu utisnut neizbrisiv pečat. Čovjek se ne može dvaput krstiti jer se krštenje ne može ničim poništiti. Ni najteži grijeh, uključujući ispovijedanje krivog nauka i otpadništva, ne može poništiti valjano krštenje. Jednom kršteni, zauvijek kršteni. (Slično tome, jednom krizmani, zauvijek krizmani, jednom zaređeni, zauvijek zaređeni - krizma i svećenički red također utiskuju neizbrisiv trag u čovjekovu dušu.)
Isus je naučavao da je krštenje nužno za ulazak u kraljevstvo Božje (Iv 3,5). Kad je riječ o odraslima, krštenju mora prethoditi ispovijed vjere (Mk 16,6), no mala djeca izuzeta so od ovog pravila jer ona nisu sposobna učiniti ispovijed vjere. Ona se unatoč tome mogu krstiti, a umjesto njih ispovijed vjere izgovaraju njihovi kumovi.
Prema katoličkoj tradiciji, oni koji se dragovoljno odvajaju od Crkve prestaju biti njezini potpuni članovi. Pavao kaže da se heretika, nakon što je jednom ili dvaput opomenut, treba kloniti (Tit 3,10). Tertulijan, koji je i sam u svojim kasnijim godinama zapao u herezu, piše da »heretici nemaju udjela u našem nauku, a udaljavanje iz zajednice svjedoči da su oni u svakom slučaju izvan nje« (O krštenju, 15). Augustin je heretika nazivao udom »koji je odrezan od tijela« (Propovijed 267, 4, 4). Ukratko, ni heretici ni šizmatici - oni koji se od Crkve odvajaju zbog pitanja koja se odnose na autoritet a ne na nauk - ne smatraju se potpunim članovima Crkve.
Ljudi napuštaju Crkvu zbog različitih razloga. Neki nisu nikad bili »u« njoj, osim zbog običaja. Njihova vjera, ako već nije mrtva, zrela je za intezivnu njegu. Jednog su dana oni jednostavno prestali dolaziti na misu, i to je bilo to. Drugima je potrebna duhovna hrana, no čini se da je oni ne mogu naći u svojoj župi, pa je stoga traže na nekom drugom mjestu. Naravno, u tome ima i neke ironije, budući da je najbolja duhovna hrana euharistija koja je dostupna u svakoj župi, no neki ljudi doista ne shvaćaju što ili, bolje reći, tko je euharistija. Oni napuštaju Crkvu i priklanjaju se nekoj drugoj denominaciji koja im se čini »živa«.
Neki drugi, opet, napuštaju Crkvu u dobroj vjeri, misleći, pogrešno dakako, da katolička vjera nije prava vjera i da je neka druga vjera prava. Ako oni, kao i svi ostali, ne shvaćaju da su njihovi postupci pogrešni, ostaju u duhovnoj povezanosti s Crkvom, iako prestaju biti njezini zakoniti članovi. Oni unatoč tome mogu postići opravdanje i spasenje, no to je tim teže ostvariti što se čovjek više udaljuje od potpune istine koja se nalazi samo u Katoličkoj crkvi, kao i od uobičajenih izvora milosti, sakramenata. Napuštanje Crkve, čak i kad imamo najbolje namjere, velika je pogreška jer se time, makar sve drugo ostalo nepromijenjeno, umanjuju naši izgledi za odlazak u raj.
Ako čovjek napušta Crkvu u lošoj vjeri - ako je napušta znajući pouzdano da je Katoličku crkvu utemeljio Isus i da je potrebno da bude njezin član i bez iznimke vjeruje u njezin nauk - to znači da je za svoj životni moto odabrao riječi koje je Dante stavio nad vrata pakla: »Ostavite svaku nadu, vi koji ulazite.« Nitko tko svjesno zanemaruje istinu i tko se ne pokazuje, ne može se spasiti.

Pročitano 1896 puta Poslijednja izmjena dana Srijeda, 18 Ožujak 2015 09:56

Duhovnost

Pronađite nas na facebooku

moncler outlet online piumini moncler outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet bologna golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet kate spade outlet coach outlet michael kors outlet