Ponedjeljak, Studeni 19, 2018

Trebamo li trošiti novce na gradnju luksuznih crkava

• Ponedjeljak, 23 Veljača 2015 00:00
  • Napisao/la

Možda vi tako mislite, ali tako nije razmišljala većina katolika kroz stoljeće. Crkva ima dugotrajno iskustvo i nju su oduvijek ljubavlju i darovima obasipali milijuni katolika. Bacite pogled na neku stariju crkvu u vašemu gradu. Vjerojatno je ukrašena. Mnoštvo ukrasa što ih u njoj nalazimo darovali su članovi župe u slavu Božju, u znak zahvalnosti Bogu i u čast svetaca. Katolici vjeruju da crkvena umjetnost ima smisla, i to je razlog što smo oduvijek bili velikodušni u darivanju prelijepih crkava. To osobito vrijedi za katolike koji su živjeli prije nekoliko naraštaja ili, da kažemo, prije nekoliko stoljeća, i koji su se, premda su po današnjim mjerilima bili siromašni, ponosili time što su Božju kuću učinili pravom kućom, a ne tek običnom stajom. U srednjem vijeku seljaci su, koliko su im to mogućnosti dopuštale, davali doprinose za podizanje i uzdržavanje svojih katedrala. Neki su od njih radili u kamenu i cigli, drugi su teglili građevno drvo, a neki opet pripremali obroke za radnike. Najbolji arhitekti i klesari upravo su se natjecali za čast koja im se ukazivala u izgradnji veličanstvenih crkava. U mnogim je gradovima izgradnja crkava trajala desetljećima, ponekad i stoljećima, a najveći dio rada je bio darovan. Postupajući na taj način, ljudi su slijedili Sveto pismo. Sjetite se da je Bog naredio Židovima da izgrade veličanstven hram u Jeruzalemu (2Sam 7,13). Isus je pohvalio siromašnu udovicu koja je dala prilog za troškove održavanja hrama (Lk 21,2). Prekorio je Judu koji se požalio zbog rasipanja dragocjenog ulja u njegovu čast, rekavši pritom da ga je bilo bolje prodati i dati utržak siromašnima (Iv 12,3-5). Sve ovo govori u prilog crkvama koje neki podcjenjuju. Upamtite: Isus je Bog i ima pravo na naše štovanje, a Boga dolično štujemo i tako što u njegovu čast podižemo veličanstvene crkve. Treba imati na umu da gradnja ukrašenih crkava zacijelo nikad ne umanjuje priloge namijenjene siromašnima. Ustvari, što su ljudi darežljiviji prema Bogu, a jedan oda načina da budemo darežljivi prema njemu jest i taj da ga veličamo pomoću sjajne arhitekture, to su darežljiviji i prema drugim ljudima. Možda ste zapazili da se na luksuzne crkve žale gotovo isključivo bogati, dok upravo oni koji nisu bogati daju priloge za izgradnju i uzdržavanje svojih crkava i osiguravaju najveći dio novca kojim se podmiruju dobrotvorne inicijative. ŠkrabMožda vi tako mislite, ali tako nije razmišljala većina katolika kroz stoljeće. Crkva ima dugotrajno iskustvo i nju su oduvijek ljubavlju i darovima obasipali milijuni katolika. Bacite pogled na neku stariju crkvu u vašemu gradu. Vjerojatno je ukrašena. Mnoštvo ukrasa što ih u njoj nalazimo darovali su članovi župe u slavu Božju, u znak zahvalnosti Bogu i u čast svetaca. Katolici vjeruju da crkvena umjetnost ima smisla, i to je razlog što smo oduvijek bili velikodušni u darivanju prelijepih crkava. To osobito vrijedi za katolike koji su živjeli prije nekoliko naraštaja ili, da kažemo, prije nekoliko stoljeća, i koji su se, premda su po današnjim mjerilima bili siromašni, ponosili time što su Božju kuću učinili pravom kućom, a ne tek običnom stajom. U srednjem vijeku seljaci su, koliko su im to mogućnosti dopuštale, davali doprinose za podizanje i uzdržavanje svojih katedrala. Neki su od njih radili u kamenu i cigli, drugi su teglili građevno drvo, a neki opet pripremali obroke za radnike. Najbolji arhitekti i klesari upravo su se natjecali za čast koja im se ukazivala u izgradnji veličanstvenih crkava. U mnogim je gradovima izgradnja crkava trajala desetljećima, ponekad i stoljećima, a najveći dio rada je bio darovan. Postupajući na taj način, ljudi su slijedili Sveto pismo. Sjetite se da je Bog naredio Židovima da izgrade veličanstven hram u Jeruzalemu (2Sam 7,13). Isus je pohvalio siromašnu udovicu koja je dala prilog za troškove održavanja hrama (Lk 21,2). Prekorio je Judu koji se požalio zbog rasipanja dragocjenog ulja u njegovu čast, rekavši pritom da ga je bilo bolje prodati i dati utržak siromašnima (Iv 12,3-5). Sve ovo govori u prilog crkvama koje neki podcjenjuju. Upamtite: Isus je Bog i ima pravo na naše štovanje, a Boga dolično štujemo i tako što u njegovu čast podižemo veličanstvene crkve. Treba imati na umu da gradnja ukrašenih crkava zacijelo nikad ne umanjuje priloge namijenjene siromašnima. Ustvari, što su ljudi darežljiviji prema Bogu, a jedan oda načina da budemo darežljivi prema njemu jest i taj da ga veličamo pomoću sjajne arhitekture, to su darežljiviji i prema drugim ljudima. Možda ste zapazili da se na luksuzne crkve žale gotovo isključivo bogati, dok upravo oni koji nisu bogati daju priloge za izgradnju i uzdržavanje svojih crkava i osiguravaju najveći dio novca kojim se podmiruju dobrotvorne inicijative. ice za sirotinju u katoličkim crkvama pune se uglavnom darovima siromašnih.

Pročitano 1470 puta Poslijednja izmjena dana Srijeda, 18 Ožujak 2015 09:55

Duhovnost