Subota, Veljača 23, 2019
Prijava

Prijava

Korisničko ime *
Lozinka *
Zapamti me

Trebamo li trošiti novce na gradnju luksuznih crkava

  • Ponedjeljak, 23 Veljača 2015 00:00
  • Napisao/la 

Možda vi tako mislite, ali tako nije razmišljala većina katolika kroz stoljeće. Crkva ima dugotrajno iskustvo i nju su oduvijek ljubavlju i darovima obasipali milijuni katolika. Bacite pogled na neku stariju crkvu u vašemu gradu. Vjerojatno je ukrašena. Mnoštvo ukrasa što ih u njoj nalazimo darovali su članovi župe u slavu Božju, u znak zahvalnosti Bogu i u čast svetaca. Katolici vjeruju da crkvena umjetnost ima smisla, i to je razlog što smo oduvijek bili velikodušni u darivanju prelijepih crkava. To osobito vrijedi za katolike koji su živjeli prije nekoliko naraštaja ili, da kažemo, prije nekoliko stoljeća, i koji su se, premda su po današnjim mjerilima bili siromašni, ponosili time što su Božju kuću učinili pravom kućom, a ne tek običnom stajom. U srednjem vijeku seljaci su, koliko su im to mogućnosti dopuštale, davali doprinose za podizanje i uzdržavanje svojih katedrala. Neki su od njih radili u kamenu i cigli, drugi su teglili građevno drvo, a neki opet pripremali obroke za radnike. Najbolji arhitekti i klesari upravo su se natjecali za čast koja im se ukazivala u izgradnji veličanstvenih crkava. U mnogim je gradovima izgradnja crkava trajala desetljećima, ponekad i stoljećima, a najveći dio rada je bio darovan. Postupajući na taj način, ljudi su slijedili Sveto pismo. Sjetite se da je Bog naredio Židovima da izgrade veličanstven hram u Jeruzalemu (2Sam 7,13). Isus je pohvalio siromašnu udovicu koja je dala prilog za troškove održavanja hrama (Lk 21,2). Prekorio je Judu koji se požalio zbog rasipanja dragocjenog ulja u njegovu čast, rekavši pritom da ga je bilo bolje prodati i dati utržak siromašnima (Iv 12,3-5). Sve ovo govori u prilog crkvama koje neki podcjenjuju. Upamtite: Isus je Bog i ima pravo na naše štovanje, a Boga dolično štujemo i tako što u njegovu čast podižemo veličanstvene crkve. Treba imati na umu da gradnja ukrašenih crkava zacijelo nikad ne umanjuje priloge namijenjene siromašnima. Ustvari, što su ljudi darežljiviji prema Bogu, a jedan oda načina da budemo darežljivi prema njemu jest i taj da ga veličamo pomoću sjajne arhitekture, to su darežljiviji i prema drugim ljudima. Možda ste zapazili da se na luksuzne crkve žale gotovo isključivo bogati, dok upravo oni koji nisu bogati daju priloge za izgradnju i uzdržavanje svojih crkava i osiguravaju najveći dio novca kojim se podmiruju dobrotvorne inicijative. ŠkrabMožda vi tako mislite, ali tako nije razmišljala većina katolika kroz stoljeće. Crkva ima dugotrajno iskustvo i nju su oduvijek ljubavlju i darovima obasipali milijuni katolika. Bacite pogled na neku stariju crkvu u vašemu gradu. Vjerojatno je ukrašena. Mnoštvo ukrasa što ih u njoj nalazimo darovali su članovi župe u slavu Božju, u znak zahvalnosti Bogu i u čast svetaca. Katolici vjeruju da crkvena umjetnost ima smisla, i to je razlog što smo oduvijek bili velikodušni u darivanju prelijepih crkava. To osobito vrijedi za katolike koji su živjeli prije nekoliko naraštaja ili, da kažemo, prije nekoliko stoljeća, i koji su se, premda su po današnjim mjerilima bili siromašni, ponosili time što su Božju kuću učinili pravom kućom, a ne tek običnom stajom. U srednjem vijeku seljaci su, koliko su im to mogućnosti dopuštale, davali doprinose za podizanje i uzdržavanje svojih katedrala. Neki su od njih radili u kamenu i cigli, drugi su teglili građevno drvo, a neki opet pripremali obroke za radnike. Najbolji arhitekti i klesari upravo su se natjecali za čast koja im se ukazivala u izgradnji veličanstvenih crkava. U mnogim je gradovima izgradnja crkava trajala desetljećima, ponekad i stoljećima, a najveći dio rada je bio darovan. Postupajući na taj način, ljudi su slijedili Sveto pismo. Sjetite se da je Bog naredio Židovima da izgrade veličanstven hram u Jeruzalemu (2Sam 7,13). Isus je pohvalio siromašnu udovicu koja je dala prilog za troškove održavanja hrama (Lk 21,2). Prekorio je Judu koji se požalio zbog rasipanja dragocjenog ulja u njegovu čast, rekavši pritom da ga je bilo bolje prodati i dati utržak siromašnima (Iv 12,3-5). Sve ovo govori u prilog crkvama koje neki podcjenjuju. Upamtite: Isus je Bog i ima pravo na naše štovanje, a Boga dolično štujemo i tako što u njegovu čast podižemo veličanstvene crkve. Treba imati na umu da gradnja ukrašenih crkava zacijelo nikad ne umanjuje priloge namijenjene siromašnima. Ustvari, što su ljudi darežljiviji prema Bogu, a jedan oda načina da budemo darežljivi prema njemu jest i taj da ga veličamo pomoću sjajne arhitekture, to su darežljiviji i prema drugim ljudima. Možda ste zapazili da se na luksuzne crkve žale gotovo isključivo bogati, dok upravo oni koji nisu bogati daju priloge za izgradnju i uzdržavanje svojih crkava i osiguravaju najveći dio novca kojim se podmiruju dobrotvorne inicijative. ice za sirotinju u katoličkim crkvama pune se uglavnom darovima siromašnih.

Pročitano 1493 puta Poslijednja izmjena dana Srijeda, 18 Ožujak 2015 09:55

Duhovnost

Pronađite nas na facebooku

moncler outlet online piumini moncler outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet bologna golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet kate spade outlet coach outlet michael kors outlet