Srijeda, Siječanj 23, 2019
Prijava

Prijava

Korisničko ime *
Lozinka *
Zapamti me

Može li se pod misom pričestiti svatko tko želi?

  • Nedjelja, 29 Ožujak 2015 00:00
  • Napisao/la  Uredništvo

To nije točno. Godine 1986. Američka biskupska konferencija izdala je smjernice koje se odnose na primanje pričesti. Te su smjernice otisnute na ovitku mnogih misala. Biskupi su rekli: »Katolici potpuno sudjeluju u slavljenju Euharistije kad primaju svetu pričest i na taj način ispunjaju Kristovu krv. Da bi mogli biti pripravljeni za primanje pričesti, pričesnici ne smiju imati teškog grijeha, sat vremena prije uzimanja pričesti moraju se uzdržavati od jela i moraju nastojati živjeti u dobroti i ljubavi sa svojim bližnjim. Osobe koje na duši nose teret teškog grijeha moraju se najprije pomiriti s Bogom i Crkvom u sakramentu pokore. Svi vjernici potiču se da što češće primaju sakrament pokore.« Ovdje treba osobito istaknuti dvije stvari. Kao prvo, da biste mogli primiti pričest morate biti u stanju milosti. Ako niste u stanju milosti, činite svetogrđe, što znači da ne poštujete svetinju. Svetogrđe je grijeh (1 Kor 11,27). Nedostojno primanje pričesti, prema tome, ne samo da vam ne donosi milost, već vam ono u duhovnome smislu može samo škoditi - bolje vam je ostati mirno sjediti u klupi. Što je to težak grijeh? Težak grijeh je isto što i ozbiljan ili smrtni grijeh. Takav grijeh zovemo smrtni zato što on smrtno ranjava dušu, oduzimajući joj posvetnu milost. Čovjek koji na duši nosi smrtni grijeh isključen je iz raja i kaže se kako za njega nema spasenja. Smrtni grijeh obuhvaća svaku ozbiljnu povredu koja se odnosi na sedam smrtnih grijeha (oholost, škrtost, bludnost, zavist, neumjerenost u jelu i piću, srditost, lijenost). U našoj su kulturi najrašireniji grijesi oni koji nas isključuju iz mogućnosti primanja pričesti: pobačaj, kontracepcija, preljub, razvratno življenje. Da bi neki grijeh bio ujedno i smrtni grijeh, moraju biti ispunjena tri uvjeta: (1) on se mora odnositi na nešto ozbiljno, (2) grešnik mora dati potpuni pristanak za počinjenje grijeha i (3) grešnik mora imati dovoljno vremena za razmišljanje o ozbiljnosti grijeha - zato je katkad dovoljno samo nekoliko sekundi. Ako bilo koji od ovih uvjeta nedostaje, tada ste počinili laki grijeh, ili uopće niste počinili nikakav grijeh. Vrijedi istaknuti da biskupi naglašavaju potrebu čestog ispovijedanja. Svi su se pape novijeg doba ispovijedali jednom tjedno. Može se sa sigurnošću reći da je njihov život bio bolji od života mnogih među nama, što znači da se moramo ispovijedati češće nego što je većina nas navikla. Odlazak na ispovijed jednom godišnje - ili čak i rjeđe - dovoljan je samo onima koji gotovo ne mogu zgriješiti. Ustvari, čini se da su neki ljudi uvjereni kako su bezgrešno začeti i da zbog toga ne grješe - oni samo čine pogreške! Ili su pak tako duhovno tromi da ne mogu sakupiti niti toliko snage da učine bilo što, bilo to grešno ili ne. Ako već pape shvaćaju potrebu za ispovijedi barem jednom tjednom možda bismo se mi trebali ispovijediti barem jednom mjesečno, a upravo nam to preporučuju duhovni vođe ili duhovni savjetnici. Ljudi koji se nijednom nisu ispovijedili tijekom godine dana morali di dobro razmisliti o tome jesu li dolično pripremljeni za pričest. Ne bismo trebali odlaziti na pričest samo zbog toga što to rade svi drugi. Ne pričešćujemo se zato da bi nas drugi vidjeli, već zato da bismo uspostavili prisno jedinstvo s Bogom. Ako se već dugo nismo ispovijedili, trebali bismo se zapitati nije li naša osjetljivost prema grijehu otupjela. Ako nam se čini da nismo počinili nikakav grijeh, to može značiti da su naša duhovna osjetila otupljena grijehom. Drugim riječima, što se manje osjećamo grešnima to nam je potrebnija ispovijed. Toliko o katolicima. Evo i biskupskih smjernica koje se odnose na ostale kršćane koji prisustvuju misi: »Pozdravljamo također i one kršćane koji nisu u potpunm jedinstvu s nama, a koji su također došli slaviti Euharistiju zajdno s nama. To što ne možemo i njih obuhvatiti pozivom da prime pričest, posljedica je žalosnih podjela u kršćanstvu. Katolici vjeruju da je Euharistija čin zajednice koja slavi i time obznanjuje jedinstvo u vjeri, životu i bogoštovlju zajednice. Kad bi kršćani koji nisu u potpunom jedinstvu s nama primali Euharistiju, to bi značilo da su oni s nama u jedinstvu koje još ne postoji i za koje svi mi moramo moliti.« Ovdje treba obratiti pozornost da biskupi kažu: »...ne možemo (i druge kršćane) obuhvatiti pozivom da prime pričest«. Međutim, u posebnim uvjetima katolički svećenik može dati pričest i nekim kršćanima koji pripadaju drugim tradicijima. To je utvrđeno kanonskim pravom. U kanonu 844, knjiga IV, § 3, piše: »Katolički služitelji dopušteno podjeljuju sakramente pokore, euharistije i bolesničkog pomazanja članovima istočnih crkava koji nisu u potpunom zajedništvu s Katoličkom crkvom ako to dotični po svojoj volji mole i ako su pravo raspoloženi; to vrijedi i za članove drugih crkava koje su po sudu Apostolske Stolice, što se tiče sakramenata, u istom položaju kao i spomenute crkve.« Ovo »istočne crkve« odnosi se na istočne pravoslavne crkve koje imaju autentične biskupe i svećenike, i svih sedam sakramenata. Godine 1054. te su se crkve odijelile od Katoličke crkve. Njihov je nauk gotovo identičan našemu. Katolička crkva dopušta pravoslavnome primanje pričesti pod katoličkom misom ako on to zatraži. A što je »drugim crkvama« koje »su u istim uvjetima kao i istočne«? Riječ je o crkvama koje, kad je riječ o Euharistiji i ostalim sakramentima, vjeruju isto što i katolici - a to isključuje sve protestantske crkve koje nam eventualno padaju na pamet. Prema tome, protestanti se ne mogu pričestiti pod misom. Post scriptum: Biskupi, isto tako, upućuju pozdrave u dobrodošlicu nekršćanima, ističući da se oni ne mogu pričestiti, ali ih mole da se ujedine s nama u molitvi.

 

Božji blagoslov svima

Pročitano 2766 puta Poslijednja izmjena dana Ponedjeljak, 06 Travanj 2015 18:11

Duhovnost

Pronađite nas na facebooku

moncler outlet online piumini moncler outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet bologna golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet kate spade outlet coach outlet michael kors outlet