Subota, Veljača 23, 2019
Prijava

Prijava

Korisničko ime *
Lozinka *
Zapamti me

Thomas Merton o tijelu i duhu

  • Petak, 31 Siječanj 2014 10:06
  • Napisao/la  Uredništvo

Jedino što Apostol traži od nas je da hodimo (tj. živimo) ne “po tijelu”, nego “po duhu”. To znači nekoliko stvari. Tijelo je opći termin koji se ne koristi za tjelesni život (jer je tijelo zajedno s dušom posvećeno Duhom Svetim), nego za svjetovni život. “Tijelo” ne uključuje samo senzualnost i razvratnost, nego čak i svjetovni konformizam, kao i djela koja se temelje na poštivanju čovjeka ili društvenom angažmanu. Pokoravamo se “tijelu” kada slijedimo obrazac predrasuda, samodopadnosti, licemjerja, oholosti cijelih skupina ljudi, praznovjerja, ambicija i pohlepe. Stoga je čak i prividna svetost, koja se ne temelji na iskrenosti srca nego na licemjernom pretjerivanju, od “tijela”. Kakva god bila “sklonost tijela”, čak i onda kada se čini da ukazuje na herojska i velika djela kojima se ljudi dive, ona je uvijek smrt u očima Božjim. Ona nije usmjerena na Njega, nego na ljude koji nas okružuju. Ona ne traži Njegovu slavu nego naše zadovoljstvo. Duh nas, s druge strane, vodi putovima života i mira. Zakoni duha zakoni su poniznosti i ljubavi. Duh nam govori iz svetišta duše, koja je duboko u nama, a koje je tijelu nepristupačno. Jer, “tijelo” je naše izvanjsko ja, naše lažno ja. Duh je naše pravo ja, naše najunutarnjije biće sjedinjeno s Bogom po Kristu. U tom skrivenom svetištu našega bića, glas naše savjesti je u isto vrijeme i naš unutarnji glas i glas Duha Svetoga. Jer, kad netko postane “duh” u Kristu, više ne pripada samo sebi. Više ne živi samo on, nego Krist živi u njemu, a Duh Sveti vodi njegov život i upravlja njime.

 

Pročitano 1419 puta Poslijednja izmjena dana Nedjelja, 09 Veljača 2014 05:41
Više u ovoj kategoriji: Thomas Merton o svetosti »

Duhovnost

Pronađite nas na facebooku

moncler outlet online piumini moncler outlet woolrich outlet online woolrich outlet online woolrich outlet bologna golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose pas cher golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online golden goose outlet online sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher sac lancel pas cher scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet scarpe hogan outlet kate spade outlet coach outlet michael kors outlet